STUDIA - AKADEMIA MEDYCZNA W POZNANIU
- 5 rok praktyka w Klinikach ortopedycznej i chirurgicznej we Włoszech (Perugia).
- w 1971 r Klinika Chirurgii Urazowej i Ogólnej ( z pododdziałem chirurgii dziecięcej),
- od 1986 Klinika Ortopedii im. prof. W. Degi
- od 1989 r Klinika Ortopedii Dziecięcej
- od 1999r ordynator wydzielonych łóżek ortopedycznych w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Degi
W okresie pracy w Klinice Chirurgii Urazowej i Ogólnej i uzyskuje I i II stopnień specjalizacji z Chirurgii Ogólnej. W 1978 roku uzyskuje tytuł dr nauk medycznych na podstawie pracy NEUROGRAFIA , czyli metoda kontrastowego badania nerwów obwodowych . Metodę tę , jako drugi na świecie, wprowadza do diagnostyki u pacjentów (w ówczesnym czasie była ona jedyną metodą obrazowania nerwów)
- od 1981 do 1986 r pełni funkcję Ordynatora Kliniki CHIRURGII URAZOWEJ I OGÓLNEJ,
- wykonywanie zabiegów operacyjnych w pełnym zakresie z chirurgii urazowej, ogólnej i urologii oraz wybranch zabiegów urazowych z chirurgii szczękowej i wybranych z chirurgii dziecięcej,
- od 1986 r uzyskuje tytuł dr hab.med. w zakresie chirurgii urazowej i ortopedii,
- w 1986 r otwiera specjalizację z Ortopedii i Traumatologii
SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA:
Na kilka tysięcy wykonanych zabiegów operacyjnych należy odnotować : zeszycia pękniętej ściany serca po zamkniętym urazie klatki piersiowej, operacja usunięcia około 70 % rozfragmentowanej w następstwie urazu wątroby, przyszycie amputowanych piłą czterech palców ręki.
W 1988 r. opracowuje zasady, a następnie wprowadza do Kliniki Ortopedii Szpitala im. prof. Degi metodę Ilizarowa, najskuteczniejszą do chwili obecnej metodę leczenia obrażeń i schorzeń narządu ruchu.
METODA ILIZAROWA pozwala na :
- kompleksowe , jednoczasowe leczenie schorzeń i obrażeń narządu ruchu eliminując liczne kolejne operacje.
- jest jedynym najbezpieczniejszym sposobem stabilizacji wielomiejscowych złamań, co ma podstawowy wpływ na stan zdrowia i dalsze losy chorego i bardzo ważne - pozwala na chirurgiczne znaczne o 30 cm podniesienie wzrostu u dzieci z karłowatością w 2 roku życia, wobec przyjętego w świecie 6-8 rż.
W celu realizacji wprowadzenia do Kliniki metody Ilizarowa, zakłada Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Nierównością Kończyn i Niedoborem wzrostu oraz Fundację Rozwoju Metody Ilizarowa.
- W 1980 r wprowadza nowy sposób mocowania do kości dystraktorów wg Catagniego zwiększając tym samym bezpieczeństwo leczenia, co wkrótce zostało zastosowane w całym kraju.
- W 1990 wprowadza monitorowanie za pomocą USG procesu powstawania regeneratu, czyli nowej kości w procesie jej wydłużania wg. Ilizarowa, co pozwoliło ograniczyć do minimum badanie rtg !! eliminując tym samym niebezpieczeństwo sumowania naświetleń promieniowaniem rtg.
- Wprowadza do leczenia jako pierwszy w świecie artrodistazę pozwalającą leczyć uszkodzenie stawów i je zabezpieczać podczas wydłużania kończyn .
- Wprowadza do Kliniki artroskopię dziecięcą zakupując za wcześniej zebrane fundusze, doskonały oryginalny sprzęt Strykera, z shaverem 9- PIERWSZE TAKIE URZĄDZENIE W KLINICE) i odpowiednim oprzyrządowaniem.
- Organizuje pracownię biopsji z pełnym jej wyposażeniem( w tym aparat do USG) do diagnostyki nowotworów i oceny tkanek wydłużanej kończyny.
- W tym okresie wprowadza i wykonuje po raz pierwszy w Klinice Ortopedii przedni dostęp do kręgosłupa lędzwiowego.
- Po raz pierwszy w Klinice Ortopedii wykonuje sympatektomię w powikłaniach zrostu kości z przyczyn naczyniowych.
- Po raz pierwszy wykonuje endoprotezoplastyke stawu kolanowego za pomoca endoprotezy związanej (zawiasowej) u 70 letniej pacjentki poruszającej się od 5 lat na kolanach, z powodu zwichnięcia stawu .
- Od roku 1999 prowadzi samodzielnie leczenie na wydzielonych łóżkach ortopedycznuch w Szpitalu im. prof. W. Degi wykonując cały zakres operacji u dzieci i dorosłych, w tym endoprotezoplastykę stawów biodrowych i kolanowych.
- W roku 1999 Niemieckie Towarzystwo Lekarzy Polskich w Berlinie przekazuje do leczenia dzieci z Ukrainy (z powodu wysokich kosztów u siebie), którym dotychczas zapewniali leczenie (w tym operacyjne) dysplazji stawu biodrowego i jego zaburzeń odżywczych.
Przez wiele lat prowadzi działalność charytatywno-społeczną.
Otrzymuje wiele wyróżnień za swoją pracę jako lekarz i za działalność charytatywno – społeczną m.in.
ORDER UŚMIECHU ( drugi po prof. W. Dedze)LISTY GRATULACYJNE OD:
- Wojewodów i Marszałka Wlkp.
- Wojewody Pomorskiego
- Senatu Reczypospolitej Polskiej
- Prezydentowej J. Kwaśniewskiej
- Zostaje Człowiekiem Wielkiego Serca w Plebiscycie TV
- Otrzymuje Medal Senatu RP
- Otrzymuje medal Sint Sua Praemia Laudi
- i wiele listów z podziękowaniami od rzeszy leczonych pacjentów
Prywatnie lubi muzykę , spektakle operowe - uczestniczy we wszystkich premierach w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Z żoną Jolantą Twardowską-Rajewską stworzył działający 20 lat Salon Literacki im.Gosienieckiego, na którym gościli znakomici przedstawiciele świata nauki i znakomici artyści.
Obecnie wiele czasu poświęca wnukom ,gdyż dla swoich dzieci z racji zaangażowania zawodowego i charytatywno-społecznego miał niewiele czasu . Dzieci jego są uznanymi specjalistami o wielkim zaangażowaniu charytatywno-społecznym. Jest miłośnikiem psów –obecnie Akita Amerykańska i Terier Rosyjski.
Ortopedia dziecięca i dorosłych
Chirurgia urazowa narządu ruchu
USG bioderek niemowląt - konsultacja i leczenie:
- dysplazja bioderek,
- wady postawy u dzieci
Leczenie najskuteczniejszą metodą ILIZAROWA, którą wprowadza w Klinice Profesora Wiktora Degii:
- wad wrodzonych kończyn,
- wydłużanie kończyn,
- podnoszenie wzrostu,
- skrócenia kończyn,
- urazów narządu ruchu (złamania, zwichnięcia),
- niskiego wzrostu,
- powikłań złamań kości,
- stawów rzekomych po złamaniu,
- ropnych zapaleń kości,
- wrodzonych stawów rzekomych,
- zwyrodnienia stawów,
- dny moczanowej, schorzeń kręgosłupa,
- schorzeń kręgosłupa wg McKenzi,
- blokady przeciwbólowe i lecznicze,
- leczenie osoczem bogatopłytkowym
Poznajmy się!