PRACOWNIA USG
USG DOPPLER

PRACOWNIA USG

Wykonujemy badania ultrasonograficzne u kobiet, mężczyzn i dzieci:

  • badanie narządów brzucha – wątroby i dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, trzustki i śledziony, dużych naczyń-aorty i żyły głównej dolnej, 
  • nerek i nadnerczy ,pęcherza moczowego, moczowodów, 
  • narządów układu moczowo-płciowego u kobiet- nabrzuszne i przezpochwowe - macicy, przydatków- jajników , 
  • USG piersi i okolicznych węzłów chłonnych, 
  • badanie gruczołu krokowego , 
  • badanie jąder, 
  • badania dopplerowskie naczyń kręgowych i szyjnych, 
  • badanie gruczołu tarczowego i okolicznych węzłów chłonnych, 
  • UKG-elektrokardiografię serca, 
  • USG dopplerowskie naczyń - badania wykonujemy aparatem USG GE VIVID T8 r. 2022 z pełnym oprogramowaniem kardiologicznym.

USG DOPPLER

USG Doppler to badanie nieinwazyjne z użyciem aparatu ultrasonograficznego, polegające na obserwowaniu przepływu krwi w danym narządzie z użyciem tzw. efektu Dopplera. Zasada tego efektu polega na tym, że fala ultradżwiękowa emitowana przez głowicę USG przenika przez badaną tkankę, a następnie odbija się od płynącej w naczyniu krwi i powraca do głowicy, która rejestruje zmiany częstotliwości tej fali i jest przetwarzana przez komputer aparatu.

Badanie umożliwia ocenę naczyń krwionośnych żył i tętnic, wykrywa zmiany - blaszki miażdżycowe, zwężenia, zmiany morfologii wewnętrznej naczyń, tętniaki, zatory. Badanie pokazuje, w których miejscach znajdują się przeszkody w przepływie krwi - tj. przepływ jest wolniejszy, utrudniony i z jakiego powodu - czy krew się cofa, jak w przypadku niedomykalności zastawek żylnych, czy wręcz przepływu nie ma.

WSKAZANIA DO BADANIA DOPPLEROWSKIEGO

Badanie dopplerowskie dedykowane jest pacjentom ze zmianami miażdżycowymi, chorobami zatorowymi, w zaburzeniach ukrwienia centralnego układu nerwowego z objawami neurologicznymi, podejrzeniu tętniaków, zaburzeniach pracy układu żylnego i tętniczego kończyn dolnych - niedokrwieniu, owrzodzeniach podudzi, podejrzeniu zakrzepowego zapalenia żył, w ocenie guzków tarczycy przed biopsją, żylakach powrózka nasiennego, chorobach nerek, wątroby i śledziony.

Głównym wskazaniem do badania są zmiany miażdżycowe, zatorowość i choroba zakrzepowa żył. Często badane są naczynia szyjne, podobojczykowe i naczynia serca, jamy brzusznej, narządów płciowych czy płodu. Metoda dopplerowska służy też do oceny węzłów chłonnych, monitorowania przebiegu leczenia i rokowania w chorobach nowotworowych.

Badanie dopplerowskie jest przydatne do diagnozowania wad zastawkowych serca, wtedy lekarz kardiolog wykonuje łącznie UKG-echo serca oraz badanie dopplerowskie.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA

Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga przygotowania. Należy założyć wygodną odzież, która umożliwi odsłonięcie obszaru badania. Na badanie należy zabrać wyniki badań USG, które pacjent wykonał wcześniej - do porównania. Podczas badania lekarz delikatnie będzie przesuwał po skórze głowicę USG pokrytą specjalnym żelem zwiększającym dokładność jej pracy. Badanie trwa około 15-30 min, w zależności od zakresu i ilości badanych naczyń. Na zakończenie procedury należy wytrzeć skórę z resztek żelu ręcznikiem papierowym, a w domu wziąć kąpiel. Wynik jest gotowy po zakończeniu badania, należy go omówić z lekarzem prowadzącym, który postawi ostateczną diagnozę i zadecyduje o dalszym postępowaniu terapeutycznym.


Kompleksowa diagnostyka

Zakres usług medycznych

DERMATOLOGIA

DERMATOLOGIA DZIECIĘCA

GINEKOLOGIA

ENDOKRYNOLOGIA

DIABETOLOGIA

GASTROENTEROLOGIA

KARDIOLOGIA

KARDIOLOGIA DZIECIĘCA

DIETETYKA KLINICZNA

STOMATOLOGIA